„PAPJE MAŠE” - GERIAUSIA MOKINIŲ MOKOMOJI BENDROVĖ MAŽEIKIŲ RAJONE

„PAPJE MAŠE” - GERIAUSIA MOKINIŲ MOKOMOJI BENDROVĖ MAŽEIKIŲ RAJONE 

Šių metų sausio 24 dieną baigėsi Mažeikių verslininkų asociacijos organizuotas konkursas „Geriausia mokomoji mokinių bendrovė“ Mažeikių rajone.

Šiame konkurse dalyvavo trys mokyklos mokinių mokomosios bendrovės: „Papje maše“, „Gold Angels“, „MediaSpot“.
Pirmąją vietą laimėjo mūsų mokyklos interjero dizaino akcinė bendrovė „Papje maše“ (AP-18 grupės mokinės Rūta Vaškytė, Andželika Kontenytė, Laura Enciūtė ir Rasuolė Kontenytė), antroji vieta atiteko Merkelio Račkausko gimnazistų bendrovei „Korys“, trečioji – bendrovei „GDI“ iš Mažeikių Gabijos gimnazijos. Pirmosios vietos laimėtojams skirta 2 tūkst. litų piniginė premija, antroji vieta įvertinta tūkstančiu, o likusiai trečioje vietoje bendrovei skirta 500 litų čekis. Gauti pinigai bus skirti jaunimo verslo idėjoms įgyvendinti.
Konkursas vyko dviem etapais. Pirmasis etapas vyko gruodžio 5 d. – verslo idėjos buvo pristatomos Mažeikių darbo biržos salėje, kur devyniolika mokomųjų bendrovių iš septynių rajono mokyklų supažindino su savo veikla ir produkcija. Antrasis etapas – produkcijos realizavimas ir bendravimas su pirkėjais mugėje, kuri vyko gruodžio 19 dieną Eifelio prekybos centre. 
Konkurso metu mokomosios mokinių bendrovės buvo vertinamos pagal nustatytų kriterijų surinktų balų skaičių. Taškai buvo skiriami už mokomosios mokinių bendrovės ekonominius rodiklius, paruoštą ataskaitą, įmonės pristatymą ir stendą.
Vertinimo komisiją sudarė Mažeikių verslininkų asociacijos švietimo komiteto pirmininkas, minėtos asociacijos vykdančioji direktorė D. Zarifova, trys asociacijos įmonių narių atstovai, Mažeikių rajono švietimo skyriaus bei Žemaitijos kolegijos atstovai.
Kitos dvi mūsų mokyklos mokomosios įmonės, dalyvavusios konkurse, taip pat buvo įvertintos bei apdovanotos. Bendrovė „Gold Angels“ (PO-11 grupės mokinės Vaida Rimkutė, Toma Pelkutė, Indrė Pupkutė, Neringa Šeputytė) apdovanota už rinkodarinį sprendimą („auksinį pavadinimą"), akcinė bendrovė „MediaSpot“ (AP-12 grupės mokinės Deimantė Černiauskaitė, Simona Antanaitytė, Dovilė Mosteikaitė, Karolina Molytė bei ER-23 grupės mokinys Vilius Žvinklys) - už išskirtinio dizaino ir kokybės medijų paslaugas.
Šiek tiek išsamiau norėtume papasakoti apie mokyklos mokinių mokomąsias bendroves. Mūsų mokyklos mokiniai, vadovaujami ekonomikos ir verslo pagrindų mokytojos Vilmos Ramanauskienės, dalyvauja Lietuvos Junior Achievement mokinių mokomųjų bendrovių programoje ir įkūrė dvi akcines bendroves „MediaSpot“ ir „Papje maše“. Valdydami įkurtą trumpalaikę akcinę bendrovę, mokiniai praktiškai taiko ekonomikos sąvokas ir įgyja verslo įgūdžių. Jie patys nusprendžia, koks bus jų verslas, sukaupia kapitalą parduodami akcijas, gamina bei parduoda savo produkciją ar teikia paslaugas. Jie pereina visus bendrovės veiklos etapus. Nuo tikros įmonės mokomoji mokinių bendrovė skiriasi tik tuo, kad turi ribotą kapitalą ir veikia ribotą laiką (vieneri mokslo metai). 
„MediaSpot“ bendrovės veikla – šiuolaikinių medijų paslaugos, tai - dizaino, foto montažo, maketavimo paslaugos, spaudos gaminių gamyba ir pardavimas. Mokiniai sumaketavo kalendoriukus su mokyklos atributika bei kalendoriukus su 2013 metų simboliu „gyvate“, kuriais prekiavo mugėje. Sumaketavo ir pasigamino savo bendrovės vizitines korteles, kurias taip pat platino mugėje.
„Papje maše“ veikla - interjero dekoro elementų gamyba iš popieriaus. Gamybai naudojami seni laikraščiai, žurnalai, tualetinis popierius. Iš popieriaus masės gamina įvairiausius gaminius. Kalėdų šventės padiktavo idėjas, kurios atitiktų šventinę nuotaiką ir pritrauktų kuo daugiau vartotojų. Bendrovės narės pardavinėjo savo bei kitų mokinių pagamintus šiuos interjero dekoro gaminius: kalėdines eglutes, dekoratyvinius aukso spalvos obuolius, dėžutes, dėžutes-dovanėles, dekoratyvines žuvis, atvirukus, dekoruotas žvakes ir lėkštutes.
Trečia bendrovė, vadovaujama ekonomikos ir verslo pagrindų mokytojos Erikos Pusvaškės, „Gold Angels“. Šios įmonės veiklos sritis – proginių žaisliukų, suvenyrų gamyba ir pardavimas. Mugei bendrovė gamino kalėdinius žaisliukus-angeliukus.
Pasiruošti konkursui padėjo dailės mokytoja Asta Perminienė ir profesijos mokytoja Asta Rimkienė, kurioms nuoširdžiai dėkojame.
Džiaugiuosi, kad mokykloje yra galimybė ugdyti mokinių verslumo įgūdžius. Dalyvavimas mokinių mokomųjų bendrovių veikloje bei konkursuose įkvepia jaunus žmones būti versliais, novatoriškais ir kūrybingais, skatina kūrybines idėjas, socialinius įgūdžius, moko bendradarbiauti ir dirbti komandoje, siekiant išspręsti tikras problemas ir drąsiai siekti užsibrėžtų tikslų.

MOKINIŲ ĮSPŪDŽIAI PO MOKINIŲ MOKOMŲJŲ BENDROVIŲ KONKURSO

„Mums geriausiai sekėsi produkcijos gamyba, praktiškai jokių gaminių defektų nebuvo, tad visas procesas vyko sklandžiai, džiaugiamės gautu pelnu. Sunkiau buvo prekiauti - siūlyti savo prekę žmonėms. Pamatėme, kad trūksta komunikavimo gebėjimų, tad ateityje stengsimės juos ugdytis. Patirtis labai šauni ir tikimės, kad ne paskutinė“, – savo patirtimi dalijosi bendrovės „Gold Angels“ merginos.

„Bendrovės veiklos metu bei mugėje supratome, kad mažai dėmesio skyrėme savo būsimiems klientams. Mugėje mokėmės bendrauti su klientais, lavinome pardavimų proceso įgūdžius, išmokome dirbti komandoje. Mūsų bendrovės veikla dar nesibaigia, pakeitę savo rinkodaros ir reklamos strateginius planus, tikimės parodyti savo bendrovės išskirtinumą ir sulaukti daugiau teikiamos paslaugos vartotojų. Konkurso metu įdomu buvo susipažinti su kitų bendrovių idėjomis“, – kalbėjo mokiniai iš bendrovės „MediaSpot“.

„Manome, kad prekyba mugėje sekėsi puikiai, pardavėme daug savo pagamintų produktų. Be darnaus komandinio darbo to būtume nepasiekusios. Labai patiko bendravimas su pirkėjais. Džiugu, kad mūsų pagaminti produktai patraukė daugelio žmonių dėmesį, jie gyrė gaminius, klausinėjo apie atlikimo techniką. Būtent, tai paskatino ieškoti naujų idėjų ir toliau tęsti bendrovės veiklą. Išmokome dirbti komandoje, organizuoti MMB veiklą ir tvarkyti jos dokumentus, įgijome patirties versle. Papjė mašė (pranc. papier-mâché „kramtytas popierius“) technika mus sudomino, nes šiandieninėje visuomenėje skiriamas didelis dėmesys popieriaus atliekų perdirbimui. Taip pat sužavėjo medžiagų prieinamumas, ekologiškumas, santykinai nedidelė savikaina bei šios medžiagos universalumas. Labai džiaugiamės savo sėkme ir manome, kad šis laimėjimas pakeis mūsų gyvenimą. Tačiau to nebūtume pasiekusios be mokytojų pagalbos bei tėvelių ir draugų palaikymo. Dalyvavimas bendrovės veikloje ugdo atsakingumą, verslumą, veiklumą, padeda išmokti efektyviai planuoti savo laiką.“, - savo įspūdžiais dalijosi bendrovės „Papje maše“ narės Rūta, Andželika ir Laura.

Ekonomikos ir verslo pagrindų vyr. mokytoja Vilma Ramanauskienė