Pradinis

Profesinio mokymo tobulinimas

Profesinis rengimas - aktuali švietimo sistemos sritis. Stabilizuojantis ekonomikai, didėja ir kvalifikuotų viduriniosios grandies specialistų, turinčių konkrečią profesiją, poreikis. Tad profesinis mokymas turi tobulėti ir modernėti. 

Viena iš tobulėjimo galimybių – ryšys su verslininkais. Verslininkai kvalifikuotų darbininkų poreikį tenkina bendradarbiaudami su profesinėmis mokyklomis. Jau daugelį metų mūsų mokykla bendradarbiauja su Mažeikių, Akmenės, Telšių verslininkais, Mažeikių verslininkų asociacija. Darbdaviai, verslininkai dalyvauja baigiamųjų kvalifikacijos egzaminų komisijose, padeda rengti specialistų kompetencijas, mokymo programas, organizuoti pažintines ekskursijas, mokomąsias praktikas, ruošti užklasinius renginius (profesines šventes, konkursus) ir pan.
Balandžio 4 d. mokykloje vyko darbo rinkos atstovų ir profesijos mokytojų susitikimas. Jame dalyvavo MVA prezidentė Dalia Poliakaitė, AB „ORLEN Lietuva“ atstovė Daina Binkauskienė, MVA vykdančioji direktorė Diliara Zarifova, UAB „Saurida“ atstovai Viktoras Mackevičius ir Danguolė Steponaitienė bei įmonės savininkas Saulius Rancas, Seimo narys Kęstutis Bartkevičius ir daugelis kitų verslininkų. Pagrindinis tikslas - atskleisti socialines ir profesinio rengimo tobulinimo sąsajas - partneriams pereiti nuo patariamojo vaidmens prie sprendimus priimančiojo vaidmens. 
Susitikimą organizavo mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Stasė Čupkovienė, karjeros koordinatorės Vilma Šiaulienė ir Lijana Vėliūtė–Balzerienė bei profesijos mokytoja Asta Perminienė.
Su mokyklos bendruomenės veikla supažindino pavaduotoja Stasė Čupkovienė. Ji papasakojo apie ruošiamas profesijas, svarstė praktines ir teorines galimybes pakelti profesinio mokymo kokybę. Apie kvalifikuotų darbininkų rengimą kalbėjo profesijos mokytojai Birutė Šeštakauskienė, Domininkas Niūniava, Rima Jurkūnienė, Vincas Kirvelaitis, Asta Rimkienė, Vilma Šiaulienė. Su Viekšnių skyriuje ruošiamomis profesijomis supažindino skyriaus vedėja Tatjana Kinčinienė. 
Diskusijos pradžioje verslininkai pasidalino patirtimi, įgyta priimant mūsų mokyklos mokinius į praktiką. Aptarta susidariusi dabartinė padėtis integruojant jaunimą į darbo rinką. Mokyklos pavaduotoja S. Čupkovienė akcentavo teisinės bazės galimybes naujoviškiau organizuoti praktinį mokymą. Verslininkai A.Kateiva ir S. Rancas pasiūlė profesijos mokytojams ir mokiniams inovatyvias galimybes. Seimo narys Kęstutis Bartkevičius paskatino tiek mokyklos mokytojus, tiek verslininkus labiau rūpintis rajono gyventojų reikalais ir būti savo krašto patriotais. Jis teigė, kad įmonės socialinė integracija į vietos bendruomenę (šiuo atveju į mokyklą) yra pačios įmonės reikalas. Vidas Jaškauskas, atstovaujantis įmonei UAB „Eternit Baltic“, pažymėjo, kad reikia kelti profesinio mokymo prestižą ir pakvietė verslininkus ieškoti patiems kelio į mokyklą.
Susitikimo metu buvo kalbama ir apie kliūtis, kurios trukdo bendradarbiauti. Viena iš jų tai, kad įmonės ir mokykla neturi pakankamai informacijos apie viena kitos prioritetus ir veiklą. Pastebėta, kad mokykla ir įmonės neturi bendradarbiavimo programos, priemonių, atsakingų darbuotojų, kurie nuolat rūpintųsi partnerystės ryšiais ir pan. Išsakyta mintis, kad didelė dalis mokinių praktiką atlieka mažose ir labai mažose įmonėse. Šios įmonės nemato bendradarbiavimo su mokykla naudos. Kai kuriais atvejais kliūtimi bendradarbiauti yra ir teisinė bazė, kuri neleidžia profesijos mokytojams stažuotis įmonėje ar dirbti su mokykla nesusijusiose srityse.
Susitikimo pabaigoje buvo nutarta organizuoti atskirų profesijų ir darbo rinkos atstovų susitikimus, juose aptarti profesinio mokymo kokybės gerinimo ir įvaizdžio stiprinimo veiksmų planą.

Vilma Šiaulienė, profesijos mokytoja