Kovas – sąmoningumo didinimo mėnuo „BE PATYČIŲ 2019“

Kovas – sąmoningumo didinimo mėnuo „BE PATYČIŲ 2019“

Kasmet kovo mėnesį emocinės paramos tarnyba „Vaikų linija“ kviečia sutelkti vaikų ir suaugusiųjų dėmesį į patyčių problemos aktualizavimą ir jos sprendimo būdus.

2019 metų kovą „Vaikų linija“ paskelbė Sąmoningumo didinimo mėnesiu BE PATYČIŲ. Ši iniciatyva pakeitė devynerius metus vykusią nacionalinę „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ“. Švietimo ir ugdymo įstaigų atstovams nuo šių metų nebereikėjo registruotis kampanijos BE PATYČIŲ svetainėje – apie savo veiklą „Vaikų linija“ kvietė ugdymo įstaigas informuoti savo kanalais, kad informacija pasiektų mokinius, jų tėvus ir kitus vietos bendruomenės atstovus. Akcentuojama, kad kiekvienas iš mūsų gali prisidėti, kad patyčių mūsų šalyje būtų mažiau.
Mūsų mokykloje šiais metais, kaip ir praėjusiais, buvo atliktas „Smurto ir patyčių paplitimo masto tyrimas mokykloje“. Su rezultatais mokiniai supažindinti bendros grupių valandėlės metu mokykloje ir Viekšnių skyriuje. Domėjomės, ką mokiniai patys gali pasakyti apie patyčių prevenciją, todėl renginio metu organizavome žaibo viktoriną „Kaip išvengti patyčių“.
Mokyklos darbuotojai su „Smurto ir patyčių paplitimo masto tyrimo“ rezultatais supažindinti bendrame grupių auklėtojų ir bendrojo ugdymo mokytojų metodinių grupių susirinkime. Tyrimo rezultatai išanalizuoti, palyginti su praėjusių mokslo metų rezultatais, įvertintos stipriosios ir silpnosios pusės.
Taip pat mokykloje kovo mėnesį organizuota akcija „Būk draugiškas“ (dalinome saldainius su gražiais, pamokančiais, išmintingais žodžiais). Lankytasi grupių valandėlėse mokyklos Viekšnių skyriuje. Mokiniams išdalinta nemažai įvairių informacinių lankstinukų, skrajučių, atmintinių, siekta, kad mokiniai gerai žinotų būdus, kaip padėti sau ar draugui, kur kreiptis pagalbos. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Vitalija Pocienė vedė grupių valandėles apie stresą ir jo sukeltą emocinį valgymą, pristatė mokiniams programėlę „Pagalba sau“. Mokyklos informacijos centre demonstruota aktualiausia informacija apie patyčių prevenciją, kurią turi žinoti ne tik kiekvienas mokinys, bet ir visi mokyklos darbuotojai.
Prieš patyčias turime kovoti visus metus. Turime neprarasti budrumo ir visada, pastebėję skriaudžiamą žmogų, sureaguoti. Suaugę žmonės turi būti tinkamas pavyzdys mokiniams, elgtis su kitais pagarbiai, nes mokiniai mokosi stebėdami savo aplinkos žmones. Kiekviena proga reikia pakalbėti su mokiniais apie patyčias: ir kaip elgtis, ir kaip netapti patyčių taikiniu, ir kaip stiprinti pasitikėjimą savimi. Tik visos mokyklos bendruomenės bendromis pastangomis galime kurti ir palaikyti saugią mokyklos aplinką.

Ineta Grinkevičienė, socialinė pedagogė
Ugnė Dromantaitė, psichologė