{"hideHeader":false,"hideFooter":false,"bodyClass":"u-body u-xl-mode","bodyStyle":"","localFontsFile":"","backToTop":"","popupDialogs":"\n"}

Ekskursija į Jėrubaičių sąvartyną

Ekskursija į Jėrubaičių sąvartyną

Kovo 30 dieną aplinkos apsaugos darbuotojų specialybės moksleiviai (AAD-58 ir AAD-61 gr.) kartu su profesijos mokytojomis R. Ažukiene ir B. Butnoriute vyko į Jėrubaičių sąvartyną.

Ten mokinius pasitiko įmonės darbuotojai Eglė ir Vygantas. Jie išsamiai papasakojo apie sąvartyno veiklą. „Iš gyventojų surinktos atliekos pirmiausia yra pasveriamos, o toliau yra vežamos į komunalinių atliekų mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą. Ši gamykla pradėjo veikti 2015 m. gruodžio mėnesį“,- sakė darbuotojai.
Kaip pasakojo ją pastačiusios ir eksploatuojančios UAB „Veistas“ gamybos vadovas Aloyzas Pakalniškis, Jėrubaičių sąvartynas, į kurį šiukšlės keliauja iš Plungės, Rietavo, Telšių ir Mažeikių savivaldybių, greitai pilnėjo (per metus į jį buvo atvežama apie 38 tūkst. tonų atliekų), tad dar prieš kelerius metus pradėta galvoti, ką daryti, kad atliekų kalnai nustotų augę. Nuspręsta statyti gamyklą, kurios tikslas būtų pažaboti į sąvartyną vežamų šiukšlių srautus, nuo bendrųjų komunalinių atskiriant ir perdirbant biologiškai skaidžias atliekas.
Aprodydamas MBA gamyklą, A. Pakalniškis minėjo, kad joje per dieną galima sutvarkyti 200 tonų atliekų. Pirmajame ceche vyksta mechaninis jų apdorojimas. Čia šiukšlės pirmiausia patenka į maišelių atidarymo liniją, paskui – į rūšiavimo. Šiame ceche atskiriamos biologiškai skaidžios (jos sudaro apie 50 proc. viso srauto), perdirbti skirtos (apie 2 proc.) ir deginti tinkančios (apie 48 proc.) atliekos. „Perdirbti galimų šiukšlių kiekis labai sumažėjo įvedus užstato sistemą. Dabar žmonės pakuočių nebeišmeta, norėdami atgauti už jas sumokėtus 10 centų, – sakė Pakalniškis. Nuo bendrų atskirtos biologiškai skaidžios atliekos keliauja į antrąjį gamyklos cechą – biologinio apdorojimo. Tik deginti tinkančios vežamos į Klaipėdoje įsikūrusią deginimo gamyklą „Fortum“.
Bioskaidžių atliekų apdorojimo ceche įrengta 15 gelžbetoninių boksų, pritaikytų aukštam slėgiui ir temperatūrai. Į kiekvieną iš jų telpa po 600 tonų šiukšlių. Čia jos apipurškiamos „perkolatu“ – pašildytu, specialiomis bakterijomis prisotintu vandeniu – ir du mėnesius laikomos. Per šį laiką atliekos išskiria dujas ir virsta biologiškai nebeaktyviu „stabilatu“, kuris kitaip vadinamas techniniu kompostu (beje, gamtoje šis procesas truktų apie ketverius metus). Šią medžiagą TRATC-as naudoja savo reikmėms – ja perdengiami ir uždengiami sąvartyno kaupai.
Pasidomėjus, ar TRATC-o veiklai dar reikalingas sąvartynas, jei šiukšlės 100 procentų apdorojamos gamykloje, A. Pakalniškis atsakė, kad jo uždaryti neįmanoma. Mat į jį vežamos įvairios gamybinės atliekos, čia patenka ir „stabilato“ perteklius bei jokiai frakcijai nepriskiriamos atliekos iš MBA gamyklos.

Juzefa Čapienė, profesijos vyr. mokytoja